Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

W początkowym stadium paradontoza objawia się stanem zapalnym dziąseł spowodowanym płytką bakteryjną i kamieniem nazębnym wynikającym z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Dziąsła są wówczas opuchnięte i mogą krwawić  przy  szczotkowaniu.

Bezpośrednią oraz najczęstszą przyczyną chorób przyzębia jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. Dlatego na początku leczenia następuje intensywna faza higienizacyjna polegająca na profesjonalnym oczyszczeniu, piaskowaniu oraz wypolerowaniu wszystkich zębów (tzw. Scaling + polishing). Najważniejszym elementem tego etapu leczenia jest to by przy pomocy stomatologa  nauczyć się właściwego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznych. Wbrew pozorom niewiele osób to potrafi. Zalecane jest również używanie specjalnie przygotowanych płukanek oraz irygatorów wodnych.

Lekarz na kolejnych wizytach ocenia stan higieny jamy ustej przy pomocy wskaźników periodontologicznych i przy jego sukcesywnej poprawie decyduje się na dalsze etapy leczenia, jeżeli są potrzebne.

Gdy lekarz zaobserwuje znaczną poprawę higieny oraz zatrzymanie paradontozy, przystępuje do fazy podtrzymującej leczenia polegającą na regularnych kontrolach stomatologicznych oraz systematycznym profesjonalnym oczyszczaniu zębów jako uzupełnienie profilaktyki domowej.

Dodatkowe zabiegi periodontologiczne:

Gdy choroby przyzębia  występują u pacjenta w zaawansowanym stopniu, potrzebne jest wdrożenie bardziej radykalnych metod leczenia.

Kiretaż zamknięty

Jeżeli u pacjenta występują głębokie kieszonki dziąsłowe które sprzyjają gromadzeniu się poddziąsłowej płytki oraz kamienia nazębnego to jedynym sposobem jego usunięcia jest kiretaż zamknięty. Polega on na ręcznym oczyszczeniu za pomocą specjalistycznych narzędzi (kiret)  powierzchni korzenia, płukania kieszonki dziąsłowej oraz miejscowego podania antybiotyku.

1     2