Periodontologia
Periodontologia to leczenie chorób zęba i tkanek wokół zęba – dziąseł, kości czyli przyzębia
Dziąsło i kość mogą być chore wokół jednego zęba, grupy zębów lub obejmować całe uzębienie. Źle założone wypełnienie na powierzchni stycznej, między zębami może doprowadzić do choroby dziąseł, krwawienia, rozchwiania zęba (kiedy choruje aparat więzadłowy zęba) oraz do stanu zapalnego kości – utraty podparcia kostnego.
Próchnica i nieprawidłowe jej leczenie może być przyczyną choroby przyzębia. Również nieprawidłowe uzupełnienie protetyczne lub jego brak prowadzi do tego schorzenia.

Kamień nazębny
Twój wróg numer jeden
Przyczyną paradontozy są bakterie, rozwijające się w zgromadzonym na zębach kamieniu. Odkłada się on, gdy zmineralizowaniu ulegnie płytka nazębna, która stanowi lepki osad, zbudowany z resztek jedzenia. Nawet codzienne mycie zębów nie zapobiega całkowicie osadzaniu się pozostałości w jamie ustnej. Wynika to z faktu, że szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni miedzyzębowych. Tam właśnie zaczyna powstawać płytka i kamień, które stanowią doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Namnażanie się bakterii skutkuje powstawaniem stanów zapalnych w obrębie przyzębia oraz jest powodem próchnicy. Czynnikami, potęgującymi powstawanie kamienia nazębnego, są przede wszystkim zaniedbania higieniczne i palenie papierosów, ale sprzyjają mu także choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca.
Kamienia nazębnego nie jesteśmy w stanie usunąć za pomocą domowych sposobów higieny jamy ustnej. Całkowite pozbycie się go umożliwiają wyłącznie profilaktyczne zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Na pełną higienizację jamy ustnej składa się skaling, piaskowanie i polerowanie zębów. Ta triada zabiegów przeprowadzana regularnie co pół roku skutecznie zapobiegnie chorobom przyzębia. Jeśli jednak zmiany w jamie ustnej postąpiły znacznie, konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.
Co możesz zrobić?
Jeśli nieleczona paradontoza doprowadzi do utraty zębów, konieczne będzie wdrożenie bardziej złożonego leczenia implantologicznego lub protetycznego. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zgłaszać stomatologowi wszystkie niepokojące objawy związane ze stanem Twojej jamy ustnej. Już dziś rozpocznij regularne dbanie o zdrowie dziąseł, umawiając się na wizytę do specjalisty.
Paradontoza – objawy
Paradontoza
Jeśli mają Państwo jeden lub więcej z wymienionych objawów, mogą Państwo cierpieć na paradontozę:
- krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł
- odsłonięcie szyjek zębowych
- wydłużanie się koron zębów
- przemieszczanie się zębów
- rozchwianie czy nawet ich utrata
- nieprzyjemny zapach z ust
- nadwrażliwość na zmiany temperatury